Branşlarımız

Psikiyatri

Psikiyatri Bölümümüzde de diğer tüm birimlerimizdeki gibi amacımız; toplumu işlevselliği bozulan kişilerin kapatılması/dışlanması çabası olmayıp, hastalanmış kişilerin bir an önce iyileştirilerek sağlıklı ve işlevselliğini sürdürebilen bireyler olmasını sağlamaktır.

Psikiyatri, Türkçede “ruh hekimliği” olarak isimlendirilse de, yalnızca beyinle uğraşır. Psikoterapi de dahil olmak üzere tüm tedavi yöntemleri, etkisini beyinde (ve yalnızca beyinde) gösterir.

PSİKİYATRİ HASTALARININ BELİRTİLERİ

Algı bozuklukları, yorumlama bozuklukları, davranış bozuklukları sonucunda çeşitli şekillerde ortaya çıkarlar. Çeşitli işitsel ve görsel halüsinasyonlardan kendileri ile ilgili megalomanik hezeyanlara veya değersizlik ve yetersizlik düşüncelerine, tekrarlayıcı düşünceler ve engel olamadıkları tekrarlayıcı davranışlara kadar geniş bir yelpazede farklı hastalığa ait davranış ve düşünce bozuklukları oluşur.

PSİKİYATRİDE TANI KRİTERLERİ

Semptomların şiddeti ve süresine göre diğer tıbbi durumlardan ayrıştırılarak bireyin günlük işlevselliğindeki bozulmalar değerlendirilir ve tanı konulur.

Psikiyatrinin ilgi alanında bulunan hastalıklar insanın doğumundan ölümüne kadar devam eden süreci içermektedir. Aşağıda kısaca sıralanan hastalıkların tamamı psikiyatrinin ilgilendiği ve pek çoğunda başarılı tedaviler sunabildiği hastalıklardır.

YENİ DOĞAN VE ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GÖZLENEBİLEN ÇEŞİTLİ HASTALIKLAR

Çocukluk dönemi ayrılık kaygı bozuklukları, Aktivite ve dikkat bozukluğu, Tik bozuklukları, Konuşma bozuklukları, Uyku ve beslenme bozuklukları, Davranış bozuklukları, İdrar ve gaita kaçırma bozuklukları, Kıskançlık bozuklukları, Otizm, Zeka geriliği

ERGENLİK DÖNEMİNDE GÖZLENEBİLEN ÇEŞİTLİ HASTALIKLAR

Aile ve okul ilişkilerindeki bozukluklar, Madde kullanımı ve bağımlılığı, Yemek yeme bozuklukları, Uyku bozuklukları, Konsantrasyon bozuklukları, Duygudurum bozuklukları, Cinsel kimlik bozuklukları, Cinsel tacizler, Yetişkin dönemde gözlenebilen çeşitli hastalıklar, Şizofreni, Duygudurum bozuklukları, Bağımlılıklar, Cinsel kimlik ve işlev bozuklukları, Patolojik hırsızlık, kumar oynama, Çeşitli kişilik bozuklukları, Depresif bozukluk, Anksiyete bozukluğu, Obsesif kompulsif bozukluk, Travma sonrası stres bozukluğu, Organik ruhsal bozukluklar, Disosiyatif bozukluk, Çoğul kişilikler, Hipokondriak bozukluk, İleri yaşlarda gözlenebilen çeşitli hastalıklar, Demans, Alzheimer, Organik ruhsal bozukluk, Deliryum, Şizofreni.

Psikiyatri insanın algılama, düşünce ve davranışlarında bozukluklara yol açan çeşitli genetik, çevresel, sosyal ve organik nedenlerle oluşan hastalıkları önleme ve oluşmuş ise tedavi etmeyi ve bireyin sağlıklı olarak toplumsal işlevselliğini yürütebilmesini hedefler.
Bölüm Doktorları

Uzm. Dr. İbrahim DUVARCI

Psikiyatri Uzmanı

Doktor Profili
Farabi Hastanesi ile

sağlıkla gülümse hayata. konforlu sağlık hizmeti. teknolojik sağlık hizmeti. modern sağlık hizmeti.

© 2024 Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.