EEG-EMG

Hastanemizin nörolojik laboratuvar hizmetleri Uzm. Dr. Rahime SEREN  ve elektrofizyolog kadroları tarafından sunulmaktadır.
 
Elektrofizyoloji (EEG-EMG-UP) Laboratuvarları
 
Sinir sisteminin elektrik aktivite ve fonksiyonlarının değişik metotlarla ölçümlerinin yapıldığı ve bu yolla birçok nörolojik hastalıkta tanı, tedavi etkinliğinin takibi gibi konularda değerli bilgilerin elde edildiği bir merkezdir.
 
Laboratuvarımızda en son teknolojiye sahip bilgisayar destekli cihaz ve ekipman kullanılmakta olup, modern tıbbın gereksinim duyduğu hemen hemen tüm elektrofizyolojik çalışmalar hızlı ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirilmektedir.
 
Laboratuvarlarımızda yaş sınırlaması olmaksızın tüm pediatrik ve erişkin hasta gruplarına hizmet sunulmaktadır.
 
Laboratuvarlarımızın 2 ana branşı mevcuttur.
 
1- Elektroensefalografi (EEG)
 
Beynin spontan (kendiliğinden) elektrik aktivitesinin kayıtlanarak haritalama, frekans analizi gibi sofistike yöntemlerle incelendiği ve başta epilepsi hastalığı olmak üzere birçok nörolojik hastalıkta tanı ve takip hizmetlerinin verildiği bölümdür.
 
2- Elektronöromyografi (EMG)-Uyarılmış Potansiyeller (UP)
 
Laboratuvarımızda sinir sisteminin omurilik sonrasındaki, vücudun diğer sistem, organ ve dokuları ile bağlantıyı sağlayan bölümlerinin (Kökler, Pleksuslar, Sinir Lifleri), sinir sistemi-kas ilişkisinin ve kasların incelendiği sinir iletimi ve iğne EMG tetkikler grubu, gerek duyulduğunda kantitatif analizler ve inching gibi ileri teknikler de kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
 
Bunların yanında, 3 temel duyu sisteminin (görme, işitme ve hissetme) uyaranları algılama ve taşıma kapasitesi ile farketme ve yorumlama gibi yüksek beyinsel fonksiyonların incelendiği Uyarılmış Potansiyel (UP) tetkikler grubu da laboratuvarımızın tetkik portföyünde yer almaktadır.
Farabi Hastanesi ile

sağlıkla gülümse hayata. konforlu sağlık hizmeti. teknolojik sağlık hizmeti. modern sağlık hizmeti.

© 2022 Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin tüm hakları saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.